Süper Lig’de Birinci Transfer Dönemi Sonrası En İyi Kadrolar Kimde?

Geçtiğimiz cuma günü itibariyle resmi adıyla “Birinci transfer ve tescil dönemi” tamamlandı. FIFA kuralları gereği 12 hafta süren bu sürede malumunuz üzere pek çok yıldız isim kadrolara katıldı.

Biz de en pahalı 30 futbolcudan yola çıkarak bu 30 futbolcunun dağılımlarını inceledik.

Takımların yanında parantez içindeki ilk sayı ilk 30 oyuncu içinde kaç oyuncusu olduğunu; ikinci sayı ise kaçının bu sezon kadroya dahil olduğunu belirtiyor.

6. Trabzonspor (2 oyuncu / 2 yeni transfer)

Transferin hızlı takımlarından Trabzonspor bu dönemde AC Milan’dan Kucka ve Çin’den Burak Yılmaz’ı kadroya katarak 50. yıl için iddialı bir kadro kurmaya çalışsa da bu sayı çok yeterli durmuyor.

5. Antalyaspor (3 oyuncu / 3 yeni transfer)

Nasri, Menez ve Vainqueur gibi büyük takımların zaman zaman radarına girip transfer edilemeyen bu oyuncularla anlaşan Antalyaspor, yeni stadı ile birlikte Türkiye’nin büyük bir şehrinin büyük takımı olmak için ilerliyor. Yaşı nedeniyle listeye giremeyen Eto’o’yu da unutmamak gerekir. Şampiyonluk için yeterli olmasa da belki kupa ve Avrupa için en güçlü adaylardan.

4. Başakşehir (4 oyuncu / 2 yeni transfer)

Geçen yılki performansı ve kısıtlı kadrosu ile ligde ikinci olan Başakşehir’i sadece en pahalı oyuncularla değerlendirmek yanlış olur. Emre, Adebayor da yaştan dolayı bu hesapta yoklar.

3. Fenerbahçe (6 oyuncu / 3 yeni transfer)

Sezona kötü başlayan sarı lacivertlilerin kadrosundaki yeni transferlerin çoğu bu listeye giremedi. Alper, Topal ve Josef’e Guiliano ve Soldado’dan sonra en son Janssen dahil oldu. Ancak kadro dizaynındaki hatalar, yeni transferlerin bir çoğunun bu listeye dahi girememiş olmaları ve en önemlisi uyum Fenerbahçe’nin işini zora sokuyor. Bu faktörler devreye girince kağıt üstünde üçüncü olan kadro burayı da göremeyebilir. Nitekim bu takımların bazıları ile oynayan Fenerbahçe puan kayıpları yaşadı bile.

2. Galatasaray (6 oyuncu / 5 yeni transfer)

Flaş bir başlangıçla lige başlayan Galatasaray neredeyse tüm kadroyu değiştirdi. Ancak yeni bir takımın aksine 5 yıllık bir takım gibi uyum gösterdiler. Sayı olarak ilk 30 oyuncudan altısı Galatasaray’dan olsa da bu oyuncular sıralamada daha üstlerde yer aldığından sıralamada da 2. sıra Galatasaray’ın oldu.

1. Beşiktaş (9 oyuncu / 3 yeni transfer)

Geçen senenin şampiyonu kadrosunu korurken üzerine koymayı da başardı. Bu oyuncularda Medel dışında tüm oyuncuların hücum ağırlıklı olduğu görülüyor. Yine yaşa takılan Atiba, Quaresma, Adriano ve Pepe var. Bu oyuncuları da düşündüğümüzde en kaliteli ilk 11’e Beşiktaş ulaşabiliyor.

Özet

Transfer döneminin en fazla kazananı Galatasaray’ın emeğinin karşılığını kazanmaya başladığını görüyoruz. Öte yandan Beşiktaş geçen 2 sezonu korumaya çalışacak. Avrupa cephesini de düşünürsek lig için yeterli reaksiyonu ortaya koyabilecekler. Başakşehir de aynı rekabet içinde devam edecek. Bu sıralamayı antrenör performansı gibi etkenler değiştirebilir ancak ilk üç takım bu üçlü arasında kalacak gibi.

Saydığımız diğer üç takım ise 4. lük için mücadele edecekler. Bu grup için de Fenerbahçe başı çekecek. Lige çok kötü başlamış olsa da önümüzdeki haftalarda toparlanma olabilir ama ilk üç takımın performansını geçecek gibi gözükmüyorlar.

 

cafespor

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir